Konsultacja pacjenta skierowanego przez lekarza podstawowej jednostki służby medycyny pracy (lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych) jest bezpłatna dla pacjenta, lekarza kierującego oraz zakładu pracy.
Tryb kierowania: lekarz profilaktyk wystawia skierowanie do Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy z określeniem problemu, załączając skierowanie na badanie profilaktyczne z zakładu pracy, dokumentację z wykonanych badań (karta badania profilaktycznego + wyniki badań dodatkowych) - kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem. Gdy konsultacja dotyczy badania kontrolnego (powyżej 30 dni ZLA) i w przypadku konieczności porównania aktualnych badań z poprzednimi, jak np. audiogram, spirometria, itd., należy załączyć również kserokopię wcześniejszych badań.
Po wpłynięciu dokumentacji do Centrum (osobiste złożenie dokumentacji lub przesłanie drogą pocztową), po zapoznaniu się przez lekarza prowadzącego, pacjent jest umawiany na termin badania i informowany o tym listownie i telefonicznie, jeżeli jest podany kontakt lub badany w dniu zgłoszenia
Terminy konsultacji wyznaczamy tak, aby badanie można było wykonać w jednym dniu, chyba, że na podstawie przeprowadzonego badania lekarz prowadzący stwierdzi konieczność przeprowadzenia innych badań dodatkowych niż przewidziane wstępnie.
Niedokładne informacje o narażeniu zawodowym wymagają uzupełnień ze strony zakładu pracy na pisemny wniosek WCMP (wydłuża to czas wydania wyniku konsultacji).
Konsultacja jest omawiana z pacjentem, który otrzymuje jej pisemne potwierdzenie. Wynik konsultacji otrzymuje również lekarz kierujący, który wystawia orzeczenie do pracodawcy zgodnie z Kodeksem Pracy.